تبلیغات
دنیای تراکتور
لینکدونی - لینک های جالب از سراسر وب

ارسال لینكهای جالب توسط شما برای لینكدونی ...
ادامه - آرشیو لینکدونی ...

آمار وبلاگ

امروز :
دیروز :
این ماه :
ماه قبل :
کل :
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
تعداد صفحات :

قدرتمند ترین سایت ارائه خدمات طراحی وب سایت و نرم افزار های کاربردی

مکانیزاسیون بخش کشاورزی؛ ضرورت ها و نیازها

به گزارش خبرنگار اقتصادی مهر ، امروزه قیمت تمام شده هر کالایی در رقابت بازار حرف اول را می زند و نمی توان صرفا با استفاده از نیروی انسانی و بدون ماشین آلات  در عملیات تولید به‌ویژه در بخش کشاورزی موفق بود  .

این درشرایطی است که علاوه بر عدم رغبت  نیروی انسانی جوان  به کار کشاورزی ، صاحبان و مدیران واحدهای تولیدی نیز به دلایل زیاد از جمله عدم سازگاری قانون کار موجود با فعالیت های کشاورزی  تمایلی به استفاده از نیروی انسانی ندارند و می خواهند آن را با  ماشین جایگزین نمایند .

هر چند که در شرایط موجود حتی اگر ماشین آلات نیز جایگزین نیروی انسانی درعملیات تولید شود ،  قیمت  تمام شده  محصولات آنقدر گران می شود که امکان رقابت برای فروش در بازار وجود نخواهد داشت .

صادق خلیلیان معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی نیز با اشاره به سنتی بودن کشاورزی در کشور تاکید می کند که تا کنون درزمینه توسعه مکانیزاسیون در بخش کشاورزی کم کاری شده و برخی از روش‌های مورد استفاده در بخش مربوط به قرن ها پیش است .

وی  توسعه مکانیزاسیون در بخش کشاورزی را موجب افزایش بازده اقتصادی و بالارفتن درآمد تولید کنندگان دانسته و می گوید : ازطریق سرمایه گذاری می توان مشکلات بخش کشاورزی را حل نمود .

اما  مشکلات عدم  توسعه مکانیزاسیون در بخش کشاورزی محدود به این موارد نمی شود به طوریکه دلایل بهداشتی و انسانی( بروز بیماریهای  مفاصلی و استخوانی برای برخی کشاورزان ویا استفاده ازسموم و مواد شیمیایی)  حتی بدون در نظر گرفتن اقتصاد ،  درآمد خانوارو  هزینه تولید ، استفاده از ماشین آلات را به جای نیروی انسانی  در تولید  اجتناب ناپذیر می کند .

این در شرایطی است که  بسیاری از ماشین آلات ساخت  داخل نیز از نظر کیفی قابلیت رقابت با نمونه خارجی را ندارند به طوریکه  کیفیت پایین  سیستم های  آبیاری موجود در کشوراز نظر فنی و بهره وری در مقایسه با  سیستم های تولید شده خارجی موجب  افزایش مشکلات در تولید شده که متاسفانه در نهایت  تمام  ضررها ی آن را کشاورز باید تحمل و پرداخت نماید.

خلیلیان با اشاره به اینکه از 18 میلیارد هکتار اراضی زیر کشت کشور فقط 6 هزار هکتارتحت پوشش سیستم  آبیاری نوین  قرار دارد،  می گوید :  کمبود سرمایه و سرمایه گذاری در بخش کشاورزی موجب عقب ماندگی تکنولوژی شده و این در حالی است که با توجه به پتانسیل های بالقوه موجود در بخش و توسعه سرمایه گذاری می توان بستر مناسب را برای یک جهش   همه جانبه در بخش کشاورزی  فراهم آورد .

همچنین از سوی دیگر ، ماشین آلات با ابزار و وسائل همراه کارایی مناسب را ندارند  به طوریکه امروزه مشاهده می شود که حتی ماشین آلات موجود با وسائل همراه مانند گاوآهن ، دیسک ، سم پاش ، بذرپاش و کودپاش  ، چند منظوره تجهیز نشده  و در نهایت موجب کاهش تولید و افزایش هزینه تولید می شوند .

علاوه بر مشکلات موجود ، مشکل تامین قطعات یدکی را از نمایندگی های انحصاری که خود بدتر از تولید کنندگان ماشین آلات با کشاورزان برخورد می کنند نیز باید به مشکلات موجود اضافه کرد .

کارشناسان معتقدند  که دولت می تواند  با حذف کامل قوانین و مقررات حمایت از تولید کنندگان داخلی ماشین آلات وحذف  سود و عوارض گمرکی برواردات و ماشین آلات و ادوات کشاورزی مانند  واردات مواد غذایی ، تایید کیفیت ماشین آلات ساخت داخل از سوی مراجع مشترک، وزارت جهاد کشاورزی و موسسه استاندارد و پرداخت خسارت وارده به کشاورزان  در صورت معیوب بودن ماشین آلات از سوی تولید کنندگان  شرایط لازم را برای مکانیزه کردن کشت در کشور فراهم آورد .

در عین حال، تامین تسهیلات بانکی لازم برای خریداران ماشین آلات و ادوات داخلی و خارجی بدون تبعیض ، جلوگیری از خرد شدن اراضی ، تامین قطعات یدکی و ایجاد تعمیرگاه های لازم در جهت استفاده بهینه از ماشین آلات و آموزش مستمر کشاورزان در استفاده بهتر از ادوات و ماشین آلات  نیز ضروری است .


نوشته : سلمان محمدصالحی دارانی در شنبه 2 مرداد 1389 نظرات ( ) - لینک مطلب


جست و جو در سایت
 

 

آرشیو
موضوعات
آخرین مطالب ارسالی
نویسندگان
لینک دوستان
 

ابر برچسب
 

 

 

All Right Reserved By ~  Coded For blogfa , Mihanblog & ... By : www.Web-fa.mihanblog.com